ES_NAP_LZP_LV

Trešā atlases kārta ar saimniecisko darbību saistītiem pētniecības pieteikumiem

Paziņojums Latvijas Vēstnesī: 

https://www.vestnesis.lv/op/2025/94.PD2

Paziņojums Euraxess: 

https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/funding/3rd-call-research-application-related-economic-activity-under-1119-activity-post

Specifiskā atbalsta mērķa pasākuma īstenošanu reglamentējošie Ministru kabineta noteikumi: 

Ministru kabineta 2024.gada 9. janvāra noteikumi Nr. 35 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.9. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētījumi” īstenošanas noteikumi” (turpmāk – pasākuma MK) 

1.1.1.9. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētījumi” atlases kārtas mērķis: 

 

Attīstīt jauno zinātnieku prasmes un palielināt zinātnisko kapacitāti, nodrošinot jauno zinātnieku karjeras uzsākšanas iespējas zinātniskajās institūcijās un pie komersantiem, kā arī pētniecības kompetenču pilnveidošanu, cilvēkresursu atjaunotni un kvalificētu speciālistu skaita pieaugumu

Finansējuma apmērs: 

Pētniecības pieteikumu atlases kārtas ietvaros pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 3 847 200 euro

Projektu iesniegumu atlases īstenošanas veids: 

Atklāta projektu iesniegumu atlase 

Pētniecības pieteikumu iesniegšanas termiņš: 

no 2025. gada 19. maija  līdz 2025. gada 18.jūlijam plkst. 17.00

Pētniecības pieteikuma iesniedzējs: 

Pētniecības pieteikumu īsteno:

zinātniskā institūcija, kura atbilst pētniecības organizācijas definīcijai un iesniedz ar  saimniecisko darbību saistītu pētniecības pieteikumu kā pētniecības organizācijas saimnieciskās darbības daļu. Šādā gadījumā zinātniskā institūcija pētniecības pieteikumu uzskaita kā zinātniskās institūcijas saimniecisko darbību. Pētniecības pieteikumā īsteno saimnieciskas darbības.

Pētniecības pieteikuma īstenošanas veids: 

Pētniecības pieteikumu var īstenot individuāli vai partnerībā ar ārvalsts vai Latvijas zinātnisko institūciju, augstskolu vai komersantu, kas uzņem pēcdoktorantu un nodrošina pieeju infrastruktūrai vai cilvēkresursiem. Sadarbības partneris var gūt ekonomiskās priekšrocības un intelektuālā īpašuma tiesības proporcionāli katra sadarbības partnera ieguldījumam pētniecības pieteikuma īstenošanā

Pētniecības pieteikuma veids: 

Ar saimniecisko darbību saistīts pētniecības pieteikums 

Pētniecības pieteikuma kategorija: 

Fundamentāls vai rūpniecisks pētniecības pieteikums

Pētniecības pieteikuma finansējums: 

Pētniecības pieteikuma maksimālais pieļaujamais kopējais attiecināmais finansējums ir 192 360 euro. Pētniecības pieteikumiem maksimālais attiecināmais ERAF finansējuma apmērs nepārsniedz 85 procentus no pētniecības pieteikuma kopējā attiecināmā finansējuma. 

Pieļaujamā ERAF atbalsta intensitāte ar saimniecisko darbību saistīta pētījuma veikšanai:

‒    85% pētniecības pieteikuma iesniedzējam ar saimniecisku darbību saistītu fundamentālo pētījumu īstenošanai;

‒    pētniecības pieteikuma iesniedzējam ar saimniecisku darbību saistītu rūpniecisku pētījumu īstenošanai:

a)   70 % pētniecības pieteikuma iesniedzējam, kas atbilst sīkā (mikro) vai mazā komersanta definīcijai;

b)   60 % pētniecības pieteikuma iesniedzējam, kas atbilst vidējā komersanta definīcijai;

c)   50 % pētniecības pieteikuma iesniedzējam, kas atbilst lielā komersanta definīcijai.

ERAF atbalsta intensitāti var palielināt par 15 procentpunktiem no pētniecības pieteikuma kopējām attiecināmajām izmaksām, nepārsniedzot 80 % no pētniecības pieteikuma kopējām attiecināmajām izmaksām, ja rūpnieciskajiem pētījumiem tiek nodrošināta pētniecības rezultātu publiska pieejamība vismaz vienā no šādiem veidiem – pētniecības rezultātu izplatīšana tehniskās un zinātniskās konferencēs un publiski pieejamās krātuvēs (datubāzes), bezmaksas programmatūras pieejamība.

Pētniecības pieteikuma ieguldījums Latvijas viedās specializācijas stratēģijas mērķu sasniegšanā vai specializācijas jomu attīstībā 

1.1.1.9. pasākuma ietvaros atbalstāmi tikai tādi pētniecības pieteikumi, kas sniedz ieguldījumu Latvijas viedās specializācijas stratēģijas mērķu sasniegšanā vai specializācijas jomu attīstībā, tai skaitā starpdisciplināri pētniecības pieteikumi, kas atbilst vismaz vienai no definētajām Latvijas viedās specializācijas jomām: 

  • Zināšanu ietilpīga bioekonomika;
  • Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija;
  • Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas;
  • Viedā enerģētika un mobilitāte;
  • Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas

Pētniecības pieteikuma attiecināmo izmaksu pozīcijas: 

 

  • personāla izmaksas: pētnieki, tehniskie un citi palīgdarbinieki, ciktāl tie nodarbināti pētniecības pieteikuma īstenošanā, ievērojot pieļaujamās publiskā finansējuma atbalsta intensitātes;
      • izmaksas par instrumentiem un aprīkojumu, ciktāl un cik ilgi tos izmanto pētniecības pieteikuma īstenošanā;
      • izmaksas par līgumpētījumiem, zināšanām un patentiem, kas iegādāti vai kuru licences saņemtas no ārējiem avotiem godīgas konkurences apstākļos, kā arī izmaksas par konsultantu pakalpojumiem un līdzvērtīgiem pakalpojumiem, kas izmantoti vienīgi pētniecības pieteikuma īstenošanas mērķiem;
      • papildu netiešās izmaksas un citi darbības izdevumi, tostarp materiālu, piederumu un līdzīgu produktu izmaksas, kas radušās tieši pētniecības pieteikuma īstenošanas rezultātā;
      • izmaksas par patentu un citu nemateriālo aktīvu iegūšanu, apstiprināšanu un aizstāvēšanu (izņemot lielos komersantus);
      • mācību personāla un apmācāmo darbības izmaksas, kas ir tieši saistītas ar pētniecības pieteikuma īstenošanu;
      • apmācāmā personāla izmaksas un vispārējās netiešās izmaksas (administratīvās izmaksas, īre, papildu izmaksas) par tām stundām, kurās apmācāmie piedalās mācībās.

Pētniecības pieteikuma  ilgums: 

Maksimālais īstenošanas periods – 36 mēneši, bet ne ilgāk kā līdz 2029. gada 30. jūnijam.  

Pētniecības pieteikuma iesniedzējs pētniecības pieteikuma īstenošanu uzsāk ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc lēmuma par pētniecības pieteikuma iesnieguma apstiprināšanu pieņemšanas. 

Pētniecības pieteikuma sagatavošana un iesniegšana: 

  • Lai nodrošinātu kvalitatīvu pētniecības pieteikuma veidlapas aizpildīšanu, izmanto pētniecības pieteikuma veidlapas aizpildīšanas metodiku (atlases nolikuma 1. pielikums)  
  • Pētniecības pieteikuma veidlapu aizpilda un iesniedz elektroniski Pēcdoktorantūras pētniecības informācijas sistēmā: https://Postdoc.lzp.gov.lv, pirms tam saņemot pieeju Postdoc informācijas sistēmai: 

Pētniecības pieteikuma iesnieguma atbildīgā persona vai tā pilnvarota persona ne mazāk kā 2 nedēļas pirms pētniecības pieteikuma iesniegšanas termiņa beigām noslēdz līgumu par Postdoc informācijas sistēmas lietošanu, norādot atbildīgos lietotājus un to lomas (darbinieks (administrācija) (var rediģēt/pārvaldīt visus institūcijas pētniecības pieteikumus), pēcdoktorants (var rediģēt/pārvaldīt savu pētniecības pieteikumu)  un iesniedzējs (var iesniegt pētniecības pieteikumu, apstiprināt). Lai noslēgtu līgumu, pētniecības pieteikuma iesniedzējs aizpilda līguma veidlapu kopā ar tās pielikumu, kas pieejama LZP tīmekļa vietnē www.lzp.gov.lv  un to ar elektronisko parakstu parakstītu nosūta uz pasts@lzp.gov.lv  ar norādi “Līgums par Postdoc informācijas sistēmas lietošanu”. Pēc līguma saņemšanas LZP nosūtīs abpusēji parakstītu līgumu uz institūcijas e-pasta adresi un piešķirs lietošanas tiesības norādītājiem lietotājiem  

  • Pētniecības pieteikuma iesniegumu un tā pielikumus apstiprina pētniecības pieteikuma iesniedzēja atbildīgā persona vai tās pilnvarota persona, Pētniecības pieteikuma iesniegumu sagatavo latviešu valodā, izņemot 4.pielikumu “Zinātniskais apraksts/Research proposal” un 5. pielikumu “Pēcdoktoranta dzīves gājuma apraksts (CV), kas sagatavojami angļu valodā. 
  • Pēc atbildīgās amatpersonas pētniecības pieteikuma iesniegšanas Postdoc informācijas sistēmā, pētniecības pieteikumā izmaiņu veikšana vairs nav atļauta. 

DOKUMENTI

1. Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.9. pasākuma “Pēcdoktorantūras pētījumi” Pētniecības pieteikumu trešās atlases kārtas nolikums (turpmāk – nolikums) 

[DOCX]

2. Nolikuma 1.pielikums “Pētniecības pieteikuma iesnieguma aizpildīšanas metodika” ar pielikumiem: 

[DOCX]

  • metodikas 1.pielikums – veidlapa “Pētniecības pieteikuma iesniedzēja apliecinājums” 
  • metodikas 2. pielikums “Zinātniskais apraksts/Research project proposal” (aizpildāms angļu valodā) 
    • metodikas 2.1.pielikums “Zinātniskais apraksts /Research project proposal” aizpildīšanas metodika 
  • metodikas 3.pielikums - veidlapa “Pēcdoktoranta apliecinājums par dubultfinansējumu” 
  • metodikas 4.pielikums - veidlapa “Deklarācija par komercsabiedrības atbilstību mazajai (sīkajai) vai vidējai komercsabiedrībai”
  • metodikas 4.1. pielikums  - veidlapa “Deklarācijas par komercsabiedrības atbilstību mazajai (sīkajai) vai vidējai komercsabiedrībai pielikums”
  • metodikas 5. pielikums - veidlapa “Pamatojums par pētniecības pieteikuma ietvaros plānotā publiskā atbalsta stimulējošo ietekmi atbilstoši Komisijas regulas Nr. 651/2014 6. panta 2. un 3. punkta prasībām”
[ZIP]

3. Nolikuma 2.pielikums “Pētniecības pieteikumu administratīvās un atbilstības rādītāju kvalitātes vērtēšanas metodika” 

[DOCX]

4. Nolikuma 3.pielikums “Pētniecības pieteikuma zinātniskās kvalitātes vērtēšanas vadlīnijas un kritēriji”

[DOCX]

5. Nolikuma 4. pielikums “Līgums par pētniecības pieteikuma īstenošanu”

[DOCX]

6. Līguma veidlapa par Latvijas Zinātnes padomes  “Pēcdoktorantūras pētniecības informācijas sistēmas” izmantošanu un lietotāja tiesību veidlapa

[DOCX]

7. Atlases kārtas nolikums angļu valodā ar pielikumiem

Tiks papildināts

BaibaK

Baiba Kajaka-Kargane

Nodaļas vadītāja
baiba.kajaka-kargane [at] lzp.gov.lv