Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE” atklāšanas pasākums

6. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) tika atklāts vērienīgs Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekts IKT un viedās enerģētikas jomās “LACISE”.

Atklāšanas pasākumā klātesošos sveica Šveices atbalsta biroja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas programmām direktors Kristofs Liehti (Christoph Liechti), Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Lauma Sīka, Elektronikas un datorzinātņu institūta direktora vietnieks attīstības jautājumos Kaspars Ozols un LU CFI direktors Andris Anspoks. Pasākumā piedalījās Latvijas Zinātnes padomes un industrijas pārstāvji, kā arī projekta konsorcija partneri no Šveices un Latvijas.

Ievadrunās tika iezīmēta “LACISE” projekta aktualitāte šī brīža pasaules notikumu kontekstā - gan nodrošinot Latvijas enerģētisko neatkarību, gan mazinot tādus plašus elektrības pārrāvuma riskus, kādi nule kā skāra Dienvideiropas valstis. Tika novērtēti projekta konsorcija partneru izvirzītie jaunu bateriju materiālu izstrādes un ūdeņraža iegūšanas tehnoloģiju attīstības mērķi. Pasākuma viesi izcēla Šveices un Latvijas zinātnieku sadarbību un izteica cerību, ka “LACISE” iezīmēs sākumu abu valstu zinātnieku sadraudzībai enerģētikas jomā un nākotnē ļaus paplašināt nozīmīgu un aktuālu pētījumu loku, kā arī sekmēs citu kopīgu projektu pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu starptautiskos projektu konkursos.

“LACISE” projekta koordinators, Dr. phys. Gints Kučinskis (LU CFI): Projekts dos ievērojamu atspērienu gan viedo elektrotīklu, gan enerģijas uzglabāšanas tehnoloģiju, bateriju un ūdeņraža enerģētikas materiālu pētījumos. Tas ļauj veidot ilgtspējīgas sadarbības ar vadošajām Šveices pētniecības organizācijām, radot iespēju gan 4.5 gadu garumā īstenot kvalitatīvas pētniecības aktivitātes, gan izglītot studentus, kas var kļūt par nākamajiem zinātniekiem vai industrijas ekspertiem minētajās jomās.”

Gints Kučinskis projekta LACISE atklāšanā
| Foto: LU CFI | Šveices-Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” projekta “LACISE” atklāšanas pasākums | Gints Kučinskis

Industrijas pārstāvji no “ABB” (Šveice), “Naco Technologies” (Latvija), “Latvenergo”, SIA “Drive eO”, Rīgas lidostas, Latvijas Ūdeņraža alianses, Latvijas Ūdeņraža asociācijas un Riga TechGirls platformas piedalījās ieinteresēto pušu konsultatīvās padomes dibināšanā un nodomu memoranda par projekta ietvaros veidoto sadarbību parakstīšanā. Pēc tam sekojošajā paneļdiskusijā tās vadītājs, LU CFI direktors Andris Anspoks, aicināja industrijas pārstāvjus pastāstīt par šī brīža enerģētikas nozares izaicinājumiem un dalīties domās par to, kā projekts varētu iesaistīties nosaukto problēmu risināšanā. Tāpat tika runāts par jaunu talantu piesaisti zinātnei un to, kā sekmēt zinātnes un industrijas sadarbību. LACISE” atklāšana iezīmēja arī sākuma punktu Šveices-Latvijas kompetences centram, kas veicinās inovāciju un zināšanu apmaiņu starp abu valstu zinātniekiem, un tā ietvaros tiks rīkoti semināri un citi pasākumi divpusējās sadarbības stiprināšanai.  

LU CFI direktors Dr. phys. Andris Anspoks

LU CFI direktors Dr. phys. Andris Anspoks: “Šis projekts ir ārkārtīgi nozīmīgs mūsu institūtam, jo, apvienojot gan Šveices, gan Latvijas izcilību, veidojam jaunu centru, kas fokusēsies uz viedo enerģiju attīstību. Turklāt “LACISE” veicinās mūsu sadarbību ar RTU, EDI un Šveices partneriem, kuri ir līderi enerģijas tehnoloģiju attīstības jomā.”


Par projektu:

“LACISE” tiek īstenots Šveices un Latvijas sadarbības programmas “Lietišķā pētniecība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 12 352 941 eiro, no kuriem Šveices līdzfinansējums ir 85% jeb 10 500 000 eiro un Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 852 941 eiro.

“LACISE” (2025-2029) vērsts uz mūsdienu aktuālāko enerģētikas problēmu risināšanu un nākamās zinātnieku paaudzes izglītošanu, kā arī veicina ciešu sadarbību starp Latvijas un Šveices zinātniekiem no Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Paula Šērera institūta (PSI), Cīrihes Lietišķo zinātņu universitātes (ZHAW) un Šveices Elektronikas un mikrotehnoloģiju centra (CSEM).

Projektā tiek izstrādāti gan īstermiņa, gan ilgtermiņa risinājumi būtiskās enerģētikas nozarēs, kas veicinās energoapgādes sistēmas stabilitāti, nākamās paaudzes bateriju attīstību un ūdeņraža ražošanas tehnoloģiju pilnveidošanu. Projektā nozīmīga loma atvēlēta jauniešu, īpaši meiteņu, iesaistē STEM ar mērķi palielināt jauniešu līdzdalību šajās jomās, lai nākotnē nodrošinātu daudzveidīgu skatījumu un idejas, kas var sekmēt inovācijas un efektīvāk risināt sarežģītas mūsdienu zinātnes problēmas.

Swiss-Latvian "Applied Research" Programme