Tikšanās ar University College London profesoru un Inovāciju un sabiedriskās vērtības institūta vadītāju Rainer Kattel.

Piektdien, 16. maijā, Latvijas Zinātnes padomes, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas, Finanšu ministrijas un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji tikās ar University College London profesoru un Inovāciju un sabiedriskās vērtības institūta vadītāju Rainer Kattel. Tikšanās laikā apspriestas uz misijām orientētas politikas priekšrocības un izaicinājumi.

Sarunā tika apspriesti uz misijām orientētas politikas ieguvumi un izaicinājumi mazākās valstīs, īpaši Baltijas reģiona kontekstā.

Profesors Kattels uzsvēra, ka nelielu valstu būtisks izaicinājums ir skaidri definēt attīstības prioritātes. Ja tas netiek darīts savlaicīgi, virzienus var noteikt ārēji apstākļi, piemēram, krīzes, kā tas bija Covid-19 pandēmijas laikā vai pašreizējo ģeopolitisko un drošības draudu situācijā.

Viņš arī akcentēja, ka misijas ir ilgtermiņa politikas instruments ar 10–15 gadu perspektīvu. Tās nav tikai stratēģisks plānošanas rīks, bet arī būtiska sabiedriskās komunikācijas forma. Lai gan politiskais atbalsts ir svarīgs, misiju īstenošanai nepieciešama arī plaša sabiedrības līdzdalība.

Tikšanās ar University College London profesoru un Inovāciju un sabiedriskās vērtības institūta vadītāju Rainer Kattel.

Mūsdienās šo līdzdalību sarežģī tas, ka sabiedriskās diskusijas lielā mērā norit sociālo mediju platformās, kur grūtāk veidot kvalitatīvu publisko telpu. Tāpēc profesors aicināja domāt par veidiem, kā atgūt mediju kā uzticama starpnieka lomu, lai stiprinātu vienprātību sabiedrībā.

Jo plašāki pārmaiņu mērķi, jo nozīmīgāks ir sabiedrības atbalsts. Kā pozitīvu piemēru viņš minēja Zviedrijas pieredzi, kur pārtikas politikas veidošanā sabiedrība tika iesaistīta caur vairākiem simtiem darbnīcu dažādos reģionos, iesaistot arī skolēnus, kuri skolās piedalījās tematiskās nodarbībās.

Saistītas tēmas

Apvārsnis Eiropa jaunumi