Kā daļu no nākamā Eiropas Savienības ilgtermiņa budžeta 2028.–2034. gadam Eiropas Komisija piedāvā dubultot pētniecības un inovāciju pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” finansējumu līdz 175 miljardiem eiro.
Jaunā pamatprogramma stiprinās Eiropas konkurētspēju un finansēs risinājumus aktuālajiem izaicinājumiem, sākot ar mākslīgo intelektu, kas var palīdzēt ārstiem, līdz satelītiem, kas aizsargā lauksaimniekus, kā arī tīrākiem, gudrākiem veidiem, kā pārvietoties, dzīvot un strādāt.
Pamatprogrammas finansējums būs cieši saistīts ar gaidāmo Eiropas Konkurētspējas fondu. Izvirzītos mērķus ir plānots sasniegt balstoties uz pašreizējās programmas 2021.-2027. gadam sasniegumiem un koncentrējoties uz četriem izvirzītajiem pīlāriem:
I pīlārs. Zinātnes izcilība: atbalsts augstākā līmeņa pētniecībai, lai veicinātu revolucionārus atklājumus. Tam indikatīvi paredzēti 44 miljardi eiro.
II pīlārs. Konkurētspēja un sabiedrība: atbalsts sabiedrības problēmu risināšanai un konkurētspējas veicināšanai. Tam indikatīvi paredzēti 68,27 miljardi eiro konkurētspējas veicināšanai un 7,6 miljardi - sabiedrības atbalstam.
III pīlārs. Inovācijas: atbalsts plaisu pārvarēšanai starp pētniecību un tirgum gataviem risinājumiem. Tam indikatīvi paredzēti 38,78 miljardi eiro.
IV pīlārs. Dalības paplašināšana un Eiropas pētniecības telpas stiprināšana: īpašu uzmanību pievēršot izcilības un ietekmes stiprināšanai, tostarp reformētai dalības paplašināšanas daļai. Tam indikatīvi paredzēti 16,26 miljardi eiro, no tiem 5,38 miljardi - dalības paplašināšanai un izcilības izplatīšanai.
Papildus minētajiem pīlāriem programmas “Apvārsnis Eiropa” ietvarots plānots attīstīt tā dēvētos “izaicinājuma projektus” (moonshot projects), kas cieši saistīti ar Eiropas Konkurētspējas fondu. Šie projekti vērsti no pētniecības uz demonstrāciju un reālu ieviešanu praksē. Tos atbalstīs apvienots finansējums no “Apvārsnis Eiropa” un Eiropas Konkurētspējas fonda, kā arī no valstu, publiskajiem un privātajiem avotiem.
Izaicinājuma projekti paredzēti, lai izvirzītu Eiropu par globālu līderi stratēģiskajās nozarēs. Ar tiem iecerēts veicināt progresu šādās jomās:
- jauna cirkulārā paātrinātāja izbūve (Future Circular Collider);
- tīrā aviācija;
- kvantu skaitļošana;
- nākamās paaudzes mākslīgais intelekts;
- datu suverenitāte;
- automatizēts transports un mobilitāte;
- reģeneratīvā terapija;
- kodolsintēzes enerģija;
- kosmosa ekonomika;
- nulles līmeņa ūdens piesārņojums;
- okeāna novērošana.
Plānots, ka jaunā “Apvārsnis Eiropa” pamatprogramma sniegs vienkāršotāku atbalstu un tajā tiks samazināts tematisko jomu skaits, tāpat iecerēts saīsināt laiku no uzsaukuma termiņa beigām līdz dotācijas līguma parakstīšanai. Tālāk ieceres par nākamo pamatprogrammas posmu tiks apspriestas sarunās starp Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju.
Programmas “Apvārsnis Eiropa 2021-2027” vidusposma novērtējums liecina, ka tā sniedz būtiskus ieguvumus sabiedrībai un ekonomikai. Tiek lēsts, ka katrs no Eiropas Savienības budžeta ieguldītais eiro līdz 2045. gadam radīs līdz pat 11 eiro IKP pieaugumu. Līdz 2025. gada janvārim “Apvārsnis Eiropa” jau ir finansējusi vairāk nekā 15 000 projektu ar kopējo budžetu virs 43 miljardiem eiro.