leohoho-GyrU_lxcFao-unsplash-2048x1365.jpg

Asociācija starp glikozes variabilitāti, zarnu traucējumiem un diabētiskās nefropātijas progresiju 1. tipa cukura diabēta pacientiem

Sākums  01/2021 Noslēgums 12/2023

Projekta numurs

lzp-2020/1-0138

Finansējums

300000 EUR

Projekta vadītājs

Jeļizaveta Sokolovska

jelizaveta.sokolovska@lu.lv

Projektu īsteno

Latvijas Universitāte sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru

Zinātnes nozare

Medicīnas un veselības zinātnes

Labums sabiedrībai Iespējamie risinājumiSadarbība Labums sabiedrībai Iespējamie risinājumi Sadarbība "

Kopsavilkums

1.tipa cukura diabēts ir autoimūna slimība, kuru raksturo insulīna deficīts un hiperglikēmija, kā arī vēlīno komplikāciju, tai skaitā, nefropātijas, attīstība. Glikozes variabilitāte un zemas aktivitātes sistēmiskais iekaisums tiek uzskatīti par diabētiskās nefropātijas progresijas riska faktoriem, taču to iemesli nav skaidri. Mūsu hipotēzes ir, ka zarnu disbioze un iekaisums varētu būt viens no faktoriem, kas veicina glikozes variabilitāti, sistēmisko iekaisumu un tādējādi – diabētiskās nefropātijas progresēšanu. Līdz šim nav pētīta zarnu disbiozes, sistēmiskā iekaisuma un glikozes variabilitātes (ko nosaka ar nepārtraukto glikozes monitorēšanu) un diabētiskās nefropātijas progresijas ātruma asociācija 1. tipa cukura diabēta pacientiem.

Šī projekta ietvaros tiks atlasīti 1. tipa cukura diabēta pacienti ar progresējošu nefropātiju un stabilu nieru slimību no longitudināla pētījuma LatDian. Pacientu bioloģiskajos paraugos tiks pētīti fēču iekaisuma marķieri un mikrobioma sastāvs, kā arī iekaisuma marķieri un baktēriju translokācijas marķieri asinīs. Lai novērtētu zarnu disbalansa un glikozes variabilitātes saistību, pēc fēču parauga ievākšanas pacientiem tiks monitorēts 24-stundu glikēmijas profils septiņu dienu garumā. Projekta rezultātā tiks iegūti dati, kas nākotnē var palīdzēt koriģēt glikozes variabilitāti un diabētiskās nefropātijas progresiju, ietekmējot zarnu iekaisumu un disbiozi ar diētu, pretiekaisuma preparātiem, prediotikām un probiotikām.

Projektu konkurss

Fundamentālo un lietišķo pētījumi projektu 2020. gada konkurss

"