christy-ash-8esBL5DAZmk-unsplash-2048x1365.jpg

Dzemdes kakla nepietiekamības kompleksas etioloģijas noskaidrošana priekšlaicīgu dzemdību savlaicīgas diagnozes sekmēšanai un nelabvēlīgu iznākumu novēršanai dzemdniecībā

Sākums  01/2021 Noslēgums 12/2023

Projekta numurs

lzp-2020/1-0042

Finansējums

300000 EUR

Projekta vadītājs

Dace Rezeberga

RSU@rsu.lv

Projektu īsteno

Rīgas Stradiņa universitāte

Zinātnes nozare

Medicīnas un veselības zinātnes

Labums sabiedrībai Iespējamie risinājumiSadarbība Labums sabiedrībai Iespējamie risinājumi Sadarbība "

Kopsavilkums

Galvenais mātes un bērna perinatālo komplikāciju iemesls – grūtniecības pazaudēšana un priekšlaicīgas dzemdības, ir veselības sistēmas slogs un traumatizējoša pieredze pacientei, kā etioloģija, neskatoties uz pētniecības centieniem, nav skaidri izprasta. Viens no grūtniecības neiznēsāšanas iemesliem ir istmikocervikālā nepietiekamība. Novērotā istmikocervikālās nepietiekamības agregācija ģimenēs, runā par labu tās ģenētiskai izcelsmei, taču joprojām par neiznēsāšanas ģenētiku ir zināms pārsteidzoši maz un nav aprakstīts neviens gēns iesaistīts dzemdes kakla vājuma attīstībā. Balstoties uz mūsu pilot-projektu, mēs hipotizējam, ka istmikocervikālā nepietiekamība ir viena no kolagenopātiju formām, ko izraisa kolagēna produkcijā iesaistītie gēni. Mūsu uzdevums ir izstrādāt kolagenopātiju novērtējuma formu un analizēt 100 istmikocervikālās nepietiekamības pacientu DNS, izmantojot nākamās paaudzes sekvencēšanu (NGS).

Mēs esam veikuši sistemātisku literatūrā aprakstīto gēnu analīzi un izveidojām sarakstus ar dzemdes kakla morfofizioloģiju nodrošinošiem gēniem, lai sekmētu NGS datu bioinformātisko un statistisko analīzi. Projekta laikā tiks apkopoti grūtniecības neiznēsāšanas faktori Latvijas populācijā. Projektā iegūtās zināšanas uzlabos riska-grupas pacientu novērtēšanu un uzraudzību, mazinās sabiedrības neizpratni grūtniecības neiznēsāšanas jautājumā, veicinot ārstu un pacientu informētu lēmumu pieņemšanu.

Projektu konkurss

Fundamentālo un lietišķo pētījumi projektu 2020. gada konkurss

"