Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti (FLPP) logo

Inovatīvas indukcijas sildīšanas sistēmas izstrāde augstas veiktspējas kompozītmateriālu ražošanai ar uzlabotām mehāniskajām īpašībām

Sākums: 01/2022  Noslēgums: 12/2024

Projekta numurs

lzp-2022/1-0572

Finansējums

300 000 EUR

Projekta vadītājs

Andrejs Pupurs   andrejs.pupurs@rtu.lv

Projektu īsteno

Rīgas Tehniskā universitāte

Zinātnes nozare

Mašīnbūve un mehānika; Materiālzinātne

Kopsavilkums

Projekta mērķis ir izstrādāt inovatīvu indukcijas sildīšanas sistēmu augstas veiktspējas kompozītmateriālu ražošanai ar uzlabotām mehāniskajām īpašībām. Projekta  uzdevumi ir indukcijas sildīšanas iekārtas prototipa izbūve, mikro un makro-mēroga mehānisko īpašību eksperimentāla noteikšana ar indukcijas siltumu ražotajos kompozītmateriālos, kā arī starpdisciplināra modelēšana, analizējot elektromagnētisko indukciju, siltuma rašanos un kompozītmateriālu cietēšanu. Projekta galvenā hipotēze ir, ka, pateicoties iekšējai uzsilšanai, ar tiešo indukcijas sildīšanu cietinātiem kompozītmateriāliem piemitīs labākas saistes īpašības starp šķiedrām un matricu un tiem būs lielāka izturība pret mikro plaisāšanu nekā veidņos vai krāsnī cietinātiem kompozītmateriāliem.

Projektā izstrādātajai indukcijas sildīšanas sistēmai ir potenciāls radīt būtiskus laika un izmaksu ietaupījumus kompozītmateriālu ražošanā. Projektā arī tiks iegūti jauni mehānisko īpašību eksperimentālie rezultāti ar indukcijas siltumu cietinātiem kompozītiem, kādi šobrīd nav pieejami zinātniskajā literatūrā.

Galvenie projekta rezultāti būs indukcijas iekārtu prototipi, vismaz 3 raksti vadošajos zinātniskajos žurnālos, 3 konferenču prezentācijas kā arī piedalīšanās industriālā izstādē. Projekta ietvaros arī tiks rīkoti 3 semināri kopā ar pētniecības iestādēm un uzņēmumiem, kam ir pieredze ar kompozītmateriālu indukcijas sildīšanu, veicinot jaunu starptautisku projektu pieteikumu iesniegšanu un turpmāku sadarbību.

Projektu konkurss:

Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2022. gada atklātais konkurss