Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti (FLPP) logo

Pirolizidīna alkaloīdu pārnese no nezālēm uz augsni un ārstniecības augiem

Sākums: 01/2022  Noslēgums: 12/2024

Projekta numurs

lzp-2022/1-0543

Finansējums

299 745 EUR

Projekta vadītājs

Arta Kronberga  Arta.Kronberga71@gmail.com

Projektu īsteno

Nodibinājums "VIDES RISINĀJUMU INSTITŪTS"

Zinātnes nozare

Lauksaimniecības un zivsaimniecības zinātnes, mežzinātne; Bioloģija

Kopsavilkums

Pirolizidīna alkaloīdi (PA) ir sekundāri augu metabolīti, kas uzrāda hepatoksisku aktivitāti gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem. PA saturs tiek atklāts daudzos produktos, tajā skaitā zāļu tējās, garšaugos un augu izcelsmes uztura bagātinātājos. EK regula Nr. 2020/2040 limitē to daudzumu minētajos produktos. Tas rada izaicinājumus konkrēto produktu audzētājiem. Sākotnēji tika uzskatīts, ka PA augu izcelsmes produktos nonāk ar nezāļu piemaisījumiem, nesenos pētījumos pierādīts, ka PA var tikt  horizontāli pārnesti no donorauga uz augsni un akceptoraugiem.

Projekta mērķis ir novērtēt toksisko PA pārnesi no Latvijā bieži izplatītām PA saturošām nezālēm neaizmirstulītes (Myosotis scorpioides L.), tīruma aitenes (Anchusa arvensis (L.) M. Bieb.), ārstniecības vēršmēles (Anchusa vulgaris Dumort.), parastās krustaines (Senecio vulgaris L.) un to atliekām uz augsni un aromātiskajiem un ārstniecības augiem: ārstniecibas kumelīti (Matricaria recutita L.), piparmētru (Mentha x piperita L.) un pētersīli (Petroselinum crispum L.)

Pētījumā tiks izvērtēts PA sastāvs Latvijā biežāk sastopamajās PA saturošajās nezālēs un to pārnese uz ārstniecības augiem. Lauka izmēģinājumos tiks vērtēta PA uzkrāšanās augsnē un ārstniecības kumelītē (Matricaria chamomilla L.), kā arī izvērtēta audzēšanas tehnoloģiju iespēja, ar nolūku samazināt PA uzkrāšanos augos.

Iegūtās zināšanas dos ieguldījumu pārtikas drošības uzlabošanā, audzētājiem piedāvājot risinājumus kvalitatīvai ārstniecības augu drogu iegūšanai.

Projektu konkurss:

Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2022. gada atklātais konkurss